Tehát látsz egy kereskedési lehetőséget. Tisztességes setup-nak tűnik. Megerősítést kapsz a belépésre, de habozol. Félsz, hogy pénzt veszítesz, vagy van néhány szorongásod van, ami meggátol abban, hogy meghúzd a ravaszt. Ezzel a problémával szinte minden kereskedő szembesül. A kereskedői karrierje egy bizonyos pontján. Én is szenvedtem a pénzvesztéstől való félelemtől, és ez a probléma más hibákhoz vezetett, amelyek megállították a legjobb kereskedési kivitelezésben. Ma megosztom a folyamatomat, amit tettem. Hogy csökkentsem a szorongást kereskedés közben, és a tényleges lépéseket, amelyeket a kereskedési végrehajtás javítása érdekében tettem.
Gondolod, hogy a gyertya színe hatással van rád kereskedés közben? Természetesen igen. Mondd el nyugodtan, ha ez ismerős. Belépsz egy long kereskedésbe, és arra számítasz, hogy a piac emelkedni fog. Néhány %-ot nyersz, majd az árfolyam ellened fordul, és egy piros gyertyát formál. És elkezded figyelni a mozgást, különösen minden egyes lefelé mutató gyertyát. És a gyertya piros színére koncentrálsz.
Egyre nyugtalanabb leszel. Amikor egy újabb piros gyertya alakul ki. Ez nagy probléma volt számomra az első éveimben. Néhány perc után lezártam a kereskedéseimet. Amikor több piros gyertyát láttam a belépési pontom alatt. A megoldás ennek leküzdésére egyszerű.
Változtasd meg a gyertyák színét egy színre. Így csak az árat és annak tartományát fogod követni. (módosítva)
Hadd kérdezzem meg, hogy a szövegek közül melyik az a képernyőn , amelyiket könnyebb olvasni? Az egyszínűt, vagy a többszínűt? Van egy jelenség a a pszichológiában, amit vizuális észlelésnek hívnak. Az agyad mindig mintákat keres a kereskedésben. Ha többszínű gyertyákat használsz, akkor csökkented a mintázatok felismerésének képességét. Hadd ismételjem meg. Az agyad a mintákat keresi, és az egyik ilyen a minták egyik tulajdonsága a hasonló színek. A színek befolyásolják az agyadat, az érzelmeidet, az érzéseidet. A pszichológiádat, potenciálisan a kereskedési képességedet. A legjobb kereskedéshez az kell, hogy kereskedj semleges, elfogulatlan lelkiállapotban. Gyorsan mozgó piros, vagy zöld gyertyák miatt vettem már a múltban, rossz üzleteket csináltam, mind a be, mind a kilépéskor. Ha szorongsz egy nyitott kereskedés során, használj azonos színű gyertyákat. Tehát próbáld ki ezt az egyszerű tippet, hogy csökkentsd az ármozgásokra való reakciódat. Változtasd meg a színt bármi másra, csak ne pirosra. Kék, vagy zöld, sárga vagy fehér gyertyákra. Csak maradj távol a piros színtől, majd egy hét múlva számolj be a tapasztalataidról. Nyugodtabbnak találom magam, ha egy egyetlen színt használok a felfelé és lefelé mutató gyertyákhoz. Talán ez a kis agytörés segíthet megszabadulni a szorongástól. (módosítva)
Itt egy másik helyzet. Látsz egy long lehetőséget. Az ár a kulcsszint körül van, és úgy döntesz. Hogy meghúzod a ravaszt, mondjuk 50 dollárnál. Azt mondod magadnak, hogy várok, amíg… amíg a piac le nem esik pár centet. A piac 50,02 dollárra esik, de te még mindig vársz. Aztán a piac megint 50,10 dollárig emelkedik, és… azt mondod magadnak, hogy most nem szállok be. Ez rosszabb ár, mint öt perccel ezelőtt. Megvárom, amíg megint lefelé megy. És persze az ár soha nem jön vissza. Nélküled emelkedik. És most frusztrált vagy, mert előre láttad a mozgást, de a maximalizmusod… megakadályozta, hogy meghúzza a ravaszt. A pénz elvesztésétől való félelem és a perfekcionizmus irracionális viselkedéshez vezethet, túlelemzéshez, túlgondolkodáshoz és lassan elszívja a mentális energiádat.
Az egyik probléma, amivel személyesen küzdöttem, az volt. Hogy tökéletesnek akartam lenni a kereskedéseimben. A tökéletes lehetőséget kerestem. Tudod, amikor belépsz, és az árfolyam soha nem megy ellened, még egy %-ot sem. A kereskedésben maximalistának lenni stresszes, és mindig a határon lenni nem segít a jó kereskedési döntések meghozatalában. A legtöbb esetben, amikor a tökéletes belépésre vársz, rájössz, hogy épp most hagytál ki egy nagy lépést. Ha megpróbálod pontosan időzíteni a belépést, a belépési pontot, ostoba vállalkozás. A tökéletesség lehet a legnagyobb ellenséged a kereskedésben és rengeteg stresszel járhat.
Íme a megoldás ennek a szorongásnak a csökkentésére. Használj tartományokat a pontos árak helyett. Daytrader kereskedőként nem leszel képes a nap minden percében nyomon követni az ármozgásokat. Éppen ezért használj ársávokat a pontos árak helyett. Ez némi rugalmasságot biztosít. És természetesen továbbra is szükséged van arra, hogy szigorúnak kell lenned magaddal szemben a terved végrehajtásakor. A jó kereskedők éberek, mégis türelmesek. Amikor egy felállás, amire vártak felbukkan, habozás nélkül megragadják. De amíg ez az idő el nem jön, addig nem mozdulnak el. Az áringadozások, amelyek más kereskedőket csábítanak. Úgy döntenek, hogy energiát tartalékolnak a amelyekre felkészültek, és minden mást figyelmen kívül hagynak. Nem kergetik a piacot, hanem hagyják, hogy a piac jöjjön hozzájuk. Ennek ellentéte a kereskedések erőltetése. Ismered az érzést, amikor vársz egy kereskedésre, látsz némi aktivitást, és korán meghúzod a ravaszt. Kényszeríted a kereskedést. Ezt csináltam szinte minden nap. (módosítva)
Itt a megoldás. Ne használj piaci megbízásokat, és helyette használj limitmegbízásokat. Alapvetően hagyd, hogy a piac jöjjön hozzád. Miután kiválasztottad azokat az eszközöket, amelyeket szeretnél és elvégezted az elemzést, meg kell határoznod az árakat, ahol vásárolni és eladni fogsz. A céljod egyszerűen az, hogy vásárolj és eladj a lehető legjobb árakon, és a kutatásodat arra használod, hogy előzetesen azonosítsd az elfogadható árakat. Nem csak ez fog segíteni egy jobb kivitelezésbe, hanem segít abban is, hogy elkerüld az érzelmi alapú kereskedést. A stressz és a szorongás csökkentése érdekében az egyszerű megoldás az, hogy csak akkor cselekedjünk, ha a feltételek olyanok, mint amilyenekre számítunk. Hagyni, hogy a piac jöjjön hozzád nehéz, de értékes készség, amit meg kell tanulni. Felejtsd el tehát a piaci megbízásokat, és használjon limitmegbízásokat. Ez csökkenti az érzelmi érintettséget, és megakadályozza, hogy rossz döntéseket hozz.
Ha csökkenteni szeretnéd a stresszt és a szorongást kereskedés közben, érdemes magasabb időkeretekre váltani. Ez lehetővé teszi, hogy a megalapozott döntések meghozatalához szükséges időt. Tudom, hogy eleinte nehéznek fogod találni, de továbbra is küzdeni fogsz az idegességgel és stresszel, amíg nem változtatsz. Ha idegesnek érzed magad, és fél a pénzveszteségtől, én nagyon ajánlom, hogy próbáld meg a magasabb időkereteket. Ismétlem, ez az átmenet a magasabb időkeretekre nehéz, és a legtöbb kereskedő vonakodik a váltástól. De meg kell változtatnod a környezetedet, ha jobb kereskedési teljesítményt akarsz. Ha olyan környezetben kereskedsz, mint az 1 perces, vagy az ötperces chart, akkor a piaci zaj kockázatát kockáztatod. Igaz, a magasabb időkeretek nem kínálnak kereskedési lehetőségeket olyan nagy sebességgel, de a de a generált jelek megbízhatóbbak és sokkal nagyobb eséllyel működnek. Jobb, ha egy maroknyi jó minőségű kereskedéssel kereskedsz. Minthogy sok rossz minőségű kereskedéssel próbálkozzunk. A daytrade kereskedés izgalmas, de azt is megköveteli, hogy az ármozgásokat figyeljük, méghozzá sok órán keresztül. A legtöbb daytrade kereskedő kezdetben szereti az izgalmat és az alacsonyabb időkereteken történő mozgást, de ez csak csak idő kérdése, hogy mikor tapasztalja meg a mentális kiégést, és amint a mentális fegyelem kimerül, a kapzsiság, a frusztráció, a düh és a türelmetlenség rossz kereskedéseket hoz, és elküld téged egy veszélyes lelkiállapotba kerülsz, ami amiből nehéz visszarázódni. Ezért lépj magasabb időkeretekbe. Csak az idő töredékét fogod a chartok előtt tölteni, és így kisebb lesz a kiégés kockázata. Egy idő után rá fogsz jönni, hogy sokkal könnyebb lesz hideg fejjel dolgozni miközben fenntartod a mentális és érzelmi fegyelmet.
Milyen gyakran léptél be kereskedésbe? A setup remekül nézett ki, aztán az ár egyenesen elment. A stop-lossodig, mielőtt eljutott volna a take profit szintedhez nélküled. Profit nélkül ez valószínűleg a legfrusztrálóbb forgatókönyv, amivel sok kereskedő naponta szembesül. Mivel félsz a pénzvesztéstől, ezért hajlamos vagy kis stop lossokat használni. Nem akarsz tévedni, és megpróbálod a veszteségeidet kicsiben tartani, de a szintjeidet túl közel a belépési gyertyához tartani, az egy recept, hogy a számládat darabokra vágják. A szűk stop arra támaszkodik, hogy nagyon pontos, szinte tökéletes belépésekkel rendelkezel, és már beszéltünk a maximalizmusról a kereskedésben. Ha ismételten azt látod, hogy a stopjaid megütik rendszeresen mielőtt az ár az eredeti irányba fordulna, akkor nagyon valószínű, hogy a stopokat úgy helyezted el, olyan szintekre helyezted el, amiket más kereskedők is használnak, különösen ha a nyilvánvaló ármozgási mintákkal kereskedsz. Az én tanácsolom, hogy kezdd a kereskedést egy szélesebb stop loss-szal és egy alacsonyabb pozíciómérettel a belépéstől távolabb. Az általad használt pozícióméretének olyan kicsinek kell lennie, hogy sem egy veszteség, sem egy nyereség ne befolyásolja a gondolkodásmódodat és a kereskedés folytatásának képességét, csak ekkor fogsz igazán a megfelelő végrehajtásra összpontosítani.
Ha a nehezen megkeresett pénzeddel kereskedsz a piacokon, de nem tudod, hogy mi a kereskedési stratégiád és nem bízol a piacelemző képességedben. Valószínűleg nem kellene élő számlával kereskedned. Az egyik legnagyobb ok, amiért ideges vagy, és félsz, amikor kereskedsz, hogy elveszíted a pénzed, mert nem bízol a saját kereskedési képességeidben. Lehet, hogy nem sajátítottál el egy kereskedési stratégiát se. Nincs kereskedési terved, nem vezetsz kereskedési naplót. Egyszerűen nem vagy felkészülve arra, hogy kockáztass. Valódi pénzt kockáztatni a piacokon. Ezért érzel félelmet, amikor kereskedsz. Alapvetően a kereskedési szorongás abból ered, hogy nem tudod, mit csinálsz. Sokszor beszéltem már a kereskedési napló értékéről. A kulcs az, hogy a kereskedési naplót használd arra, hogy nyomon követhesd, mikor vagy a legjobb és mikor a legrosszabb formában, amikor a kereskedésedről és az érzelmeidről van szó. A kereskedési naplómban nagy figyelmet fordítok azokra az időkre, amikor mentális hibákat követek el, például nem kereskedek le egy jó üzletet, amikor tudom, hogy meg kellene tennem. Amikor félek, hogy pénzt veszítek, vagy elkerülök egy jó kereskedést, akkor keresem a kiváltó okokat és mintákat. Zavart voltam? Elkövetem ezt a hibát egy adott piaci helyzetben? Vannak bizonyos érzelmeim és érzések a korábbi kereskedésekből? Ezek azok a nem kézzelfogható tényezők, amelyeket a kereskedési naplódban kell nyomon követned. Itt tudsz letölteni egy kereskedési naplót (Főoldalon kicsit lentebb tekerve): 2023-as kereskedési napló
legtöbb kereskedő a rövid távú eredményre van berögzülve. Pénzt keresnek néhány gomb megnyomásával, és nem figyelnek arra a folyamatra, ami ezt lehetővé teszi. Hibákat elkövetni, tanulni belőlük, és és újra és újra kijavítják őket. Mindenki a győzelemre gondol, de csak kevesen gondolnak a vesztés előnyeire . Tapasztalataim szerint a legtöbb győzelem közvetlenül egy nagy vesztes kereskedésnek tudható be, amit a múltban tanultam meg a pénzkeresésből. Mint kereskedőnek nincs értelme, ha nem érted, hogy mert/ miért nem tudod megismételni. Hasonlóképpen, a pénzvesztés is értékes tapasztalat. Ha megérted, miért vesztettél. Paradox módon nem értheted meg, miért nyersz. Anélkül, hogy előbb megértenéd, hogyan is veszthettél volna ugyanabban a helyzetben. Változtass tehát azon, ahogyan a veszteségekről gondolkodsz, mert ezek megmutatják neked a jövőben megismételhető győzelmek irányát.